Kupowanie żywności i opłaty za media pochłaniają lwią część naszych dochodów. A jeśli nie możesz dużo zaoszczędzić na wspólnym mieszkaniu, to i tak warto spróbować kupić jedzenie. Nie oznacza to, że musisz kupować żywność najniższej jakości, wystarczy opracować małą strategię i ściśle jej przestrzegać.

Zimą nie ma tu lokalnych pomidorów, ogórków, bakłażanów, kalafiora, więc zakup tych produktów należy ograniczyć do minimum. Alternatywnie możesz zrobić z nich półfabrykaty latem, kiedy warzywa są bardzo tanie. Mrożony kalafior lub cukinia świetnie nadają się do gulaszu warzywnego, a smak mrożonych warzyw w ogóle nie psuje. Świeże warzywa można zamrozić, wysuszyć lub posolić do wykorzystania w przyszłości, a wtedy nie trzeba będzie biegać po pęczek pietruszki do najbliższego supermarketu. Zwykłe ziemniaki, marchewki, buraki i kapustę można wykorzystać do przygotowania szerokiej gamy potraw.
Pierogi, pierogi, naleśniki z różnymi nadzieniami - wszystko to sprzedaje się wszędzie. A jeśli na początku cena za produkt wydaje się niska, możesz obliczyć, ile mięsa w pierogach i dojść do wniosku, że nabijanie kotletów, pierogów, klopsików, zrazów jest o wiele bardziej opłacalne na własną rękę. Namacalnym plusem jest to, że możesz to zrobić na przyszłość, a w razie potrzeby po prostu zamrozić, aby ugotować. Po pierwsze domowe potrawy są znacznie smaczniejsze, a po drugie nie ma wątpliwości co do jakości.
Kiełbasa znajduje się w co drugiej lodówce, służy głównie jako dodatek do przystawek lub do robienia kanapek na śniadanie. Doskonałą alternatywą będzie gotowany kurczak, pokrojony w cienkie plasterki, który można usmażyć z makaronem i położyć na kanapce. Dobrym zamiennikiem byłaby ryba, istnieją bardzo niedrogie odmiany, takie jak mintaj czy plamiak. Nawiasem mówiąc, śledź lub makrelę można soloć samodzielnie w ciągu zaledwie kilku godzin, tylko pożądany stopień solenia, a cena gotowego produktu jest niższa.
Oszczędzanie na jedzeniu wcale nie jest wstydem, poza tym, jak wykazały badania, kasza gryczana za 90 rubli, a za 35, nie ma zasadniczej różnicy. Wszystkie duże supermarkety codziennie organizują wyprzedaże i wszelkiego rodzaju promocje, w dzisiejszych czasach można kupić artykuły spożywcze z bardzo wymiernymi rabatami, najważniejsze jest, aby nie zacząć chwytać wszystkiego, co jest potrzebne i niepotrzebne, tylko dlatego, że jest tanie.
Każda żona i gospodyni wie, ile jedzenia potrzeba na dzień lub dwa, więc nie ma potrzeby przygotowywać większej porcji, chyba że planowany jest przyjazd gości. Zawsze są dania, w których wykorzystuje się resztki mięsa i kiełbasy, takie jak mikstura lub pizza.